مغزافزار وسیله‌ای برای حل مساله

 

نوع مطلب :اموزشی ،

نوشته شده توسط:elahe

جایگاه سیستم‌ها و متخصصان اطلاعاتی

در روزگاری زندگی می‌كنیم كه علم پزشكی برای هر دردی درمانی دارد و در هر درمانی از نوعی داروی خاص بهره گرفته می‌شود و اگر اهل منطق باشیم نتیجه می‌گیریم كه در دنیای امروز هر دارویی برای درمان یك درد خاص است. به‌نظر شما فناوری اطلاعات هم دارویی برای دردهای قرن جدید نیست؟ بله، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، دارویی بود كه برای درمان دو مشكل حاد سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی كشف، تولید و تجویز شد. یعنی در درجه اول مشكل افزایش رقابت و نیاز به یك استراتژی برای پیشرفت را محسوس كرد و سپس مشكل هزینه‌های بالا كه ترمزی برای چالاك شدن سیستم‌ها بود.

وقتی مشكل اول نمود یافت، ابزارآلات بسیاری را برای رفع نیاز داشت. نظیر علوم مدیریت و در راس آن مدیریت استراتژیك كه امروزه این علم یكی از نیازها و بنیان‌های فناوری اطلاعات است. مشكل دوم نیز جدای از مشكل اول نبود و ظهور آن به‌دلیل نبود سیاست‌های مشخص برای بهره‌وری و ایجاد بسترهای رقابت بود كه انجام كارهای تكراری و استفاده بیش از حد از نیروهای تصمیم‌گیر به‌جای نیروهای مجری نمونه این مشكلات بود و به نوعی حل هر یك از این دو مشكل كه هزاران مشكل دیگر را نیز در دل خود داشت لازم و ملزوم یكدیگر بوده و هستند.

سازمانی به‌وجود نمی‌آید مگر بر پایه یك سیستم

سیستم‌های اطلاعاتی مانند عروق خونی و شبكه عصبی ساختمان بدن هستند. اما این به‌معنای مفید بودن و یا صحت عملكرد این سیستم‌ها نیست و ممكن است این سیستم‌ها قادر به پاسخگویی به نیازهای اولیه سازمان خود نیز نباشند و ممكن است در انتخاب سیستم اطلاعاتی اشتباهی رخ دهد.

سیستم‌های اطلاعاتی نیز محل داد و ستد اطلاعاتی هستند كه محصول داده‌های خارجی و داخلی است. مدیران نیز مسوول این سیستم‌های اطلاعاتی هستند و باید با مدیریت این سیستم‌ها، انبوه داده‌های داخل این سیستم‌ها را در مسیر درست هدایت كنند تا پردازش شده و هم قابل فهم برای سایر سیستم‌ها گردند و هم قابل ذخیره و بازیابی برای سایر داده كاوی‌ها.

از آنجا كه بسیاری از ما به سیستم و پردازش داده در سیستم، دیدگاه رایانه‌ای داریم، بهتر است برای درك مدیریت داده‌ها در سیستم مثالی بزنیم: فرض كنید كه اطلاعاتی را به كارت صدای سیستم ارسال می‌كنید تا در آنجا پردازش شده و در خروجی صوتی سیستم پخش شود اما اگر این داده‌ها توسط پردازنده مركزی سیستم به‌درستی هدایت نشود و به‌جای كارت صدا به كارت گرافیك انتقال داده شود چه رخ خواهد داد؟ قطعا جواب یك ناهنجاری در خروجی گرافیكی سیستم خواهد بود. دقیقا مشابه همین مشكل ممكن است در یك سازمان (سیستم اطلاعاتی) رخ دهد و اگر مدیر این سازمان، رفتار با داده‌ها را به‌درستی نداند اطلاعات به مكانی غیر از مكان اصلی هدایت شده و پاسخی غیر از جواب اصلی را به مدیر باز خواهد گردانید و این شروع یك بی‌نظمی در اطلاعات است.

 

از رشد تا بلوغ

سیستم‌های مدیریت در طول زمان تغییرات بسیاری كردند كه در شكل سنتی اطلاعات به‌صورت دستی تولید، دریافت، پردازش، ذخیره و بازیابی می‌گردید كه این روند ممكن بود بر طبق بوروكراسی‌های اداری مدیریت شود. اما در نمونه‌های امروزی و پیشرفته آن هم در نوع زیرساخت تغییر ایجاد شده است و هم در نوع گردش اطلاعات. یعنی هم ماشین‌آلات به‌شكل الكترونیكی اطلاعات را پردازش و هدایت می‌كنند و هم مدیریت بر اطلاعات، بر روندهای بهبود یافته استوار شده است.

نکته: متاسفانه در بسیاری از كشورها از جمله كشور ما هنوز در بسیاری از مواقع كاركنان و حتی گاه مدیران، تفاوت بین ماشینی شدن و الكترونیكی شدن را نمی‌دانند و صرف این‌كه سازمان آنها بی‌كاغذ1 اداره شود، فكر می‌كنند به‌روز و بهره‌ور شده‌اند. اما می‌دانید كه انجام كارها با قوانین و روال‌های قدیمی حتی اگر برای هر كارمند به جای پی‌سی یك سوپر‌كامپیوتر هم قرار دهند، چندان تسریع نمی‌شود. نمونه این توهم به‌روز شدگی را می‌توانید در گمركات و بسیاری از اتوماسیون‌های اداری  كشور خودمان یافت.

مغزافزار

مدیر یك سیستم اطلاعاتی نیاز به ابزاری به نام مغزافزار دارد كه در دست متخصصان اطلاعاتی است. حال ببینیم متخصص اطلاعاتی كیست؟

 به عقیده مك لوید این متخصصان، تمام سیستم‌های داده‌پردازی، طراحی‌های بزرگ و پیچیده سیستم اطلاعات مدیریت2 و سیستم تصمیم‌یار3 و نیز سیستم‌های اتوماسیون مبتنی بر رایانه وكلیه سیستم‌های خبره4 را پیاده‌سازی می‌كند. این نظر با وجود قدیمی بودن، همچنان درست است و متخصصان اطلاعاتی كسانی هستند كه در مراحل مختلف كار طراحی یك سیستم اطلاعاتی نقش محتوای دارند.

در قدیم كار متخصصان اطلاعاتی از متخصصان رایانه چندان تفكیك نشده بود اما امروزه این دو كاملا قابل تفكیك هستند و سیستم‌های اجرایی تنها بعد از نهایی‌ترین مراحل كه مراحل پیاده‌سازی است به متخصصان رایانه نیاز دارد و قبل از آن در مراحل تولید یك سیستم اطلاعاتی نقش اصلی با متخصصین اطلاعاتی است.

نكته: متاسفانه به‌علت نهادینه نبودن دانش فناوری اطلاعت و تفسیر اشتباه از آن متخصصان نرم‌افزار به‌عنوان متخصصان اطلاعات قلمداد شده‌اند و نقش طراحی سیستم اطلاعاتی و تحلیل سیستم در این میان نادیده گرفته شده است. نتیجه این كار را در تفاوت بین محصولات نرم‌افزاری شركت‌های داخلی و شركت‌های مدیریت شده‌ای مانند مایكروسافت جستجو كنید. چرا كه با وجود ابزار‌آلات مشابه، این میزان تفاوت در محصول قطعا دلیلی فراتر از تخصص و یا تجربه دارد.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت متخصصان اطلاعاتی كسانی هستند كه كار آنها ارائه خدمات اطلاعاتی است و شامل چند دسته كلی می‌شوند. ابتدا تحلیل‌گر سیستم، مهندسان دانش، مدیران نیازسنج سازمان، استراتژیست‌های سازمانی و در مراحل بعد مدیران پایگاه داده، متخصصان شبكه‌های اطلاعاتی و اپراتورهای رایانه.

نقش گروه تحلیل‌گر سیستم در كار طراحی بسیار گسترده است كه در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت. اما به‌طور خلاصه این نقش شامل بررسی وضعیت موجود (‌ممكن است سیستمی موجود نباشد) سیستم و ارائه راه حل‌ها و نظریه‌هایی برای رفع مشكل و یا بر طرف ساختن نیاز خواهد بود. گروه تحلیل‌گر سیستم همه چیز را بر روی نمودارها مستند می‌كند و سپس با استفاده از خلاقیت و مهندسی دانش راه حل ارائه می‌دهد. در مراحل بعد مدیران پایگاه داده و متخصصان شبكه‌های اطلاعاتی به اموری مانند پیاده‌سازی این سیستم در سامانه‌های نرم‌افزاری و نزدیك كردن آنها به زبان ماشین می‌پردازند.

در تمام مراحل تحلیل‌گران ومتخصصان اطلاعاتی به این نكته می‌اندیشند كه چگونه می‌توان از رایانه در تسریع كار یك سیستم اطلاعاتی بهره برد كه در نهایت به تولید محصولاتی خواهد انجامید نظیر سیستم‌های پردازش اطلاعات مالی‌، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌، سیستم‌های پایش و كنترل تولید و هزاران محصول دیگر.       

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید در وب كلیدواژه زیر را جستجو كنید:

«Bridge information system»

پی‌نوشت

1. Paperless

2. Management Information System

3. Decision-Support System

4. Expert System

فریدون فروغی سه شنبه 22 مهر 1393
این نیز بگذرد... چهارشنبه 13 آذر 1392
تجدید میثاق دوشنبه 16 بهمن 1391
زمستونم بهاره... چهارشنبه 28 دی 1390
شب یلدا پنجشنبه 1 دی 1390
استخر مشترک زنان و مردان درقم جمعه 18 آذر 1390
لیست قیمت لبتاپ های جدید پنجشنبه 26 آبان 1390
نوروز 1390 چهارشنبه 3 فروردین 1390
اخرین عشق یکشنبه 11 مهر 1389
شاد باش جمعه 19 شهریور 1389
سکوت پنجشنبه 10 تیر 1389
..:: موزو انشا: عزدواج ::.. جمعه 9 بهمن 1388
تحولات،آری یا نه؟ چهارشنبه 16 دی 1388
عشق زمینی سه شنبه 24 آذر 1388
غریبه شنبه 7 آذر 1388
اتفاقات مهم ماه یکشنبه 17 آبان 1388
مگه جهنم یخ بزنه که با تو ازدواج کنم سه شنبه 5 آبان 1388
درد دل؟ پنجشنبه 23 مهر 1388
تولد مبارک جمعه 10 مهر 1388
شعر نو جمعه 3 مهر 1388
تلوزیون 55 اینچی در عینک آفتابی! شنبه 28 شهریور 1388
یاد داشت جمعه 27 شهریور 1388
دلفین ها هم فکر می‌کنند چهارشنبه 25 شهریور 1388
مصرف سبزیجات عامل تقویت هوش دوشنبه 23 شهریور 1388
بتون انتقال دهنده نور تولید شد یکشنبه 22 شهریور 1388
شب های احیا؟ سه شنبه 17 شهریور 1388
میهن بلاگ هک شد؟ شنبه 7 شهریور 1388
فواید خوردن سحری چهارشنبه 4 شهریور 1388
حلول ماه مبارک رمضان جمعه 30 مرداد 1388
وبلاگها کتاب الکترونیک می‌شوند سه شنبه 27 مرداد 1388
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic